Roligt kontorlejemål med gårdudsigt Aarhus C, 1.107 m²


Kontor i historisk bygning med rolig beliggenhed mod gården

Sukkerhustoften er et tidligere industribyggeri fra 1852, nænsomt omdannet til moderne erhvervsrammer på Frederiksbjerg midt i Aarhus C. Dette rummelige kontorlejemål ligger på niveau 3 og 4, på 2. og 3. sal i den del af bygningen med facade mod gården, hvilket skaber et roligt og lyst arbejdsmiljø væk fra gadebilledet. Lejemålet kombinerer moderne erhvervsfaciliteter med ejendommens industrielle ophav, hvor de synlige bærende bjælker bidrager til en varm og stemningsfuld atmosfære.

Lejemålet har adgang fra gården og tilbyder parkering, cykelparkering og fælles udendørsarealer, hvor p-pladser kan tillejes i fælles gårdmiljø. Den centrale beliggenhed på Frederiksbjerg giver nem adgang til midtbyens handelsstrøg, Bruuns Galleri, Jægergårdsgade og banegården, hvilket gør det praktisk for både medarbejdere og besøgende.

Området

Lejemålet ligger centralt på Frederiksbjerg i Aarhus, kun 2 minutters gåafstand fra Bruuns Galleri, M. P. Bruunsgade og Jægergårdsgade samt 3 minutters gang til Banegården. Beliggenheden gør det særdeles praktisk for medarbejdere, der pendler til og fra arbejdspladsen med tog, letbane, bus, cykel eller bil. Lejemålet har adgang fra Jægergårdsgade og råder over cykelparkering, fælles udendørsarealer samt parkeringspladser, der kan tillejes i gårdmiljøet. Området er særdeles centralt placeret i midtbyens centrum og byder på boligkvarter, detailhandel, specialforretninger og byens største indkøbscenter, hvilket skaber attraktive rammer for både medarbejdere og besøgende.

Ejendommen

Bygningerne er en del af Århus Olies tidligere produktionsanlæg i Jægergårdsgade. Oprindeligt bestod bygningsmassen af 3 sammenhængende bygninger og et større udvendigt tankanlæg.

Bygningerne som er fra begyndelsen af 1900-tallet var i en meget dårlig stand da Mogens de Linde overtog dem i år 2000, men fremstår efter en omfattende ombygning nu som Sukkerhustoften - et moderne erhvervsbyggeri, der bringer minder om et stykke århusiansk industrihistorie. De tilbageværende bygninger er tidligere anvendt som pakhuse og er derfor meget solidt bygget med søjler og dæk af beton. Mure er af murværk og er pudset med samme gule farve som de oprindelige bygninger stod i.

Vinduerne er udskiftet til moderne termoruder, der i stil minder om de oprindelige smalle jernsprosse vinduer. Mod Jægergårdsgade er udført en moderne gavl af glas. Omkring bygningen er gården belagt med brosten og græsarealer. Til benyttelse for parkeringspladser, cykel og renovation.

Lejemålet

Lejemålet på 1.107 m2 består af de to øverste etager på niveau 3 og 4, på henholdsvis 2. og 3. sal i den del af bygningen som vender mod gården. Etagerne byder primært på åbent kontor med synlige bærende bjælker, der skaber et råt og stemningsfuldt miljø. Fra 3. sal er der åbent ned til 2. sal, hvilket giver en følelse af rummelighed og sammenhæng mellem etagerne. Lejemålet rummer desuden adskillige mødelokaler med glasvægge, tekøkken, toiletter og garderobe. Fra 3. sal er der adgang til en tagterrasse i tilbygningen, som ligger ovenover spiraltrappen, der forbinder etagerne.

Vi glæder os til at fremvise denne enestående og sjældent udbudte beliggenhed. 

Jægergårdsgade 122, 2. og 3. sal mod gården, 8000 Aarhus C

Lejevilkår

  • 1.107 m²
  • 1.439 kr./m² per år + moms
  • 6 måneders leje + moms. Årlig regulering heraf
  • 165 kr./m² per år + moms
  • 70 kr./m² per år + moms
  • Efter forbrug i henhold til opsat bimåler
  • Efter forbrug, betaling direkte til leverandør
  • Kr. 1.115 / stk. pr måned + moms
  • Efter nærmere aftale.
  • 6 måneder gensidigt til den 1. i en måned.
  • B
Oplysninger i dette dokument, herunder tal, data og tidsplaner, er foreløbige og bør udelukkende betragtes som et oplæg til diskussion. Byggeselskab Mogens de Linde A/S indestår ikke for, at oplysningerne er nøjagtige eller fuldstændige. Oplysningerne i dette dokument er tilvejebragt under den forudsætning, at Byggeselskab Mogens de Linde A/S og enhver medarbejder ikke er ansvarlig for fejl eller unøjagtigheder i dokumentet, som måtte være forårsaget af uagtsomhed eller lignende eller for tab eller skade som følge af sådanne fejl, udeladelser, eller unøjagtigheder. Det er ikke tilladt, helt eller delvist, at anvende eller kopiere i nogen form, hverken tekst, grafik eller billeder, uden forudgående accept fra Byggeselskab Mogens de Linde A/S.

Del denne ejendom

Kopieret

Ring på 86 16 57 00 eller skriv til os her.

Tak for din besked.
Vi vil kontakte dig så hurtigt som muligt.

Med venlig hilsen, Byggeselskab Mogens de Linde

Sukkerhustoften

Jægergårdsgade 118-122, 8000 Aarhus C

En af byen største arbejdspladser

1852

Sukkerhustoften i Aarhus er fra 1852 og udspringer af Frederiksbjergs første industribyggeri Sukkerhuset. I dag er der rent og roligt ved Sukkerhustoften på Frederiksbjerg, og fra de omkringliggende lejligheders baggårdshaver er der udsigt til den store gule bygning. Men sådan har der ikke altid været i denne ende af Jægergårdsgade. Tværtimod. Gennem årtier vendte lejlighederne ind mod snævre baggårde i et gammelt industriområde, og over området hang lugten fra oliemøllen, som aarhusianerne kaldte den tidligere Aarhus Oliefabrik.

Selv om Sukkerhustoften ikke længere lugter af industri, er vidnesbyrdet om den aarhusianske industrihistorie ikke forsvundet. I dag fremstår bygningen som et moderne erhvervshus og en naturlig del af Frederiksbjergs charmerende handelsgader og miljøet omkring Bruuns Galleri. Men Sukkerhustoften udspringer fra den ældste industribygning på Frederiksbjerg, og historien er stadig til stede i arkitekturen, ingeniørarbejdet og materialevalget. Det var afgørende at sikre både udtrykket og arven, da Byggeselskabet Mogens de Linde i 2000 påbegynde renovering af den forfaldne ejendom.

Der har været industri på Sukkerhustoftens grund siden 1850'erne. Aarhus Oliefabrik brugte den nuværende bygning som pakhus. Foto: Paul Pedersen 1978Der har været industri på Sukkerhustoftens grund siden 1850'erne. Aarhus Oliefabrik brugte den nuværende bygning som pakhus. Foto: Paul Pedersen 1978
Luftfoto af Aarhus Oliefabrik 1946Luftfoto af Aarhus Oliefabrik 1946

Sukkerhustoften opføres som udbygning til det første fabriksbyggeri i et lille industrikvarter, der opstår i anden halvdel af 1800-tallet mellem banegården og havnen. Gennem sine første 40 år fungerer bygningen skiftevis som klædefabrik, sukkerraffinaderi og siden kaserne, indtil den i 1892 bliver købt af Aarhus Oliefabrik og brugt som pakhus og produktionsanlæg. Og oliemøllen har virkelig været noget, når det gælder byens industrihistorie. På sit højdepunkt i slutningen af det 19. og begyndelsen af det 20. århundrede er den en af byens største arbejdspladser og beskæftiger hver 10. arbejder i Aarhus på sine to fabriksanlæg, der ligger på havnen og i Jægergårdsgade. Selvom den sidste olie for længst er presset i Sukkerhustoften, har funktionen som lager efterladt sig flere spor, som stadig kan ses i dag i den moderniserede bygning.

Bygningens historie og dens rolle i byens udvikling er spændende og en del af byens arv, og det er vigtigt at bevare.Lasse Lings, Teknisk chef hos Byggeselskab Mogens de Linde
Da Byggeselskab Mogens de Linde overtog ejendommen, stod der tårn høje oliesiloer flere steder på grunden.
Da Byggeselskab Mogens de Linde overtog ejendommen, stod der tårn høje oliesiloer flere steder på grunden.
Da Byggeselskab Mogens de Linde overtog ejendommen, stod der tårn høje oliesiloer flere steder på grunden.
Luft, lys og lyd er afgørende i dag

I dag ligger Sukkerhustoften stadig centralt i Aarhus og er indrettet som moderne kontor med plads til hæve-sænkeborde, fladskærme og fleksible mødelokaler. Men bygningens arv og historie er ikke til at komme udenom. Indenfor vidner lange rækker af massive paddehat-formede betonpiller om, at gulvene oprindeligt er bygget til et pakhus – blandt andet blev der i sin tid opbevaret 1.400 tons sesamfrø i bygningen. Også de gamle, riflede jernplader, der blev brugt som underlag til at køre datidens tunge sækkevogne med metalhjul på, er bevaret og brugt som inddækning i vinduerne i den restaurerede bygning. Netop vinduerne – eller manglen på samme – er et andet eksempel på bygningens fortid. For i en lagerbygning fra 1800-tallet var der ikke brug for vinduer, som der er det i en moderne kontorbygning i dag.

artikler om sukkerhustoften

”Det er lidt som at blive forelsket – man kan mærke det, når der er noget”
Læs artiklen
Aveo flytter til Sukkerhustoften: "Det vi troede ville tage fem år, tog kun halvandet"
læs artikel
Om Ejendommen
Prospekt