aera | moderne IP-rådgivning i historiske rammer

Dato27. april 2026
Type
  • Graven
  • Lejernyt
Dato27. april 2026
Type
  • Graven
  • Lejernyt
Midt i Aarhus’ charmerende Latinerkvarter ligger aera – en moderne IP-virksomhed, der hjælper virksomheder med at navigere i komplekse spørgsmål om alt fra patenter, varemærker og designbeskyttelse til advokatmæssig rådgivning og bistand i retssager. Trukket roligt tilbage i den historiske Karetmagergård i Graven 25B, kombinerer aera høj faglighed med kreativitet og samarbejde i en bygning, der i sig selv fortæller en historie.

Valget af Karetmagergården var ikke tilfældigt. aera stod over for et behov for større lokaler end i deres tidligere lejemål i Pedelboligen, et andet af Byggeselskabets lejemål på Frederiksbjerg i Aarhus, og de ledte derfor efter det rette sted i Aarhus C med både bedre plads og en mere central placering. Efter at have afsøgt flere lejemål skilte Karetmagergården sig hurtigt ud som den løsning, hvor både beliggenhed, stemning og de indre rammer matchede det, aera havde brug for – samtidig med at det gav mulighed for at blive hos samme udlejer, hvilket gjorde processen mere fleksibel.
Vi bliver inspireret af den sjæl, som bygningen rummer, og det smitter af på både kreativitet og samarbejde.Jane Møller Nielsen, European Patent Attorney hos aera.
”Det, der tiltaler os ved Karetmagergården, er netop kontrasten. Man er midt i Latinerkvarteret med al den kreative energi, der følger med. Samtidig ligger vi trukket tilbage i gården, hvor der er ro til at arbejde og holde møder,” fortæller Jane Møller Nielsen, European Patent Attorney hos aera.

Den moderne tilgang præger både måden, virksomheden arbejder på, og de rammer, de har valgt at placere sig i.

”Første møde med lokalerne gjorde indtryk. Man får historien med, når man arbejder her. Bygningen har en helt særlig karakter med de skæve detaljer, sprossede vinduer og de fritstående loft- og stålbjælker – det giver en stemning, man ikke finder andre steder. Vi bliver inspireret af den sjæl, som bygningen rummer, og det smitter af på både kreativitet og samarbejde,” siger Jane Møller Nielsen.
Karetmagergården, der stammer fra 1873, har bevaret mange af sine oprindelige detaljer, fra den brostensbelagte gård til baghuset med fritstående bjælker, som vidner om bygningens historie og håndværksmæssige kvalitet. De lyse, moderne kontorlokaler spiller smukt sammen med bygningens oprindelige træk, og for aera er det netop denne historiske charme, der gør arbejdsmiljøet inspirerende.

Rammerne understøtter også hverdagen i virksomheden. I de forskellige afdelinger er der behov for både fortrolighed og koncentration, og de fysiske rammer gør det nemt at lukke døren for at fordybe sig eller at gå på tværs for sparring og samtaler. Der er plads til både interne og eksterne møder, og aera inviterer jævnligt kunder og samarbejdspartnere indenfor til events og sociale arrangementer.

Latinerkvarterets stemning, kulturliv og nærheden til andre kreative virksomheder bidrager til et miljø, der matcher aeras værdier. Virksomheden engagerer sig aktivt i sociale initiativer i området og oplever en klar styrke ved at være en del af et levende bymiljø, hvor samarbejde og relationer naturligt opstår.
Vi har plads til at udvikle os her, uden at det bliver presset. Det betyder, at vi kan blive i Karetmagergården i mange år og lade lejemålet følge med vores ambitioner. Jane Møller Nielsen, European Patent Attorney hos aera.
aera er i vækst. Virksomheden er i dag omkring otte år gammel og er en del af den internationale ROUSE Group efter fusionen, hvilket har betydet en markant udvikling fra få medarbejdere til omkring 58 på tværs af kontorer i Danmark og Norden. På de danske kontorer i Aarhus og København, lægger virksomheden særlig vægt på at have kontorer i historiske bygninger med stærk identitet – og ambitionen er klar: aera ønsker at vokse lokalt i Aarhus og blive i Karetmagergården i mange år frem.

”Vi har plads til at udvikle os her, uden at det bliver presset. Det betyder, at vi kan blive i Karetmagergården i mange år og lade lejemålet følge med vores ambitioner. Samtidig giver rammerne os mulighed for at invitere kunder indenfor, afholde events og skabe en arbejdsdag, der både er inspirerende og meningsfuld,” afslutter Jane Møller Nielsen.
aera - moderne IP-virksomhed i historiske rammer

Relaterede artikler

Dato23. marts 2026
Type
  • Lejernyt
  • Workspace
Smykker, showroom og strategi i gennemtænkte rammer
Dato23. februar 2026
Type
  • Lejernyt
  • Workspace
Når rammerne understøtter ro, faglighed og udvikling
Dato31. oktober 2025
Type
  • Lejernyt
  • Quintus Bastion
10 år med DesignWerck